ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9199513
*
nr 919 9513
Spegel
Tenn, diameter: 43
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 oktober 2014
kl 18:40:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/10 14:44:26
1
100 kr
17/10 15:09:01
2
200 kr
18/10 21:22:23
3
300 kr
20/10 09:22:04
2
300 kr
20/10 09:22:04
3
300 kr (Budbetjänt)
20/10 09:22:14
2
350 kr
20/10 15:25:13
4
500 kr
20/10 18:26:10
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 919 9513
Spegel
Tenn, diameter: 43
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/10 14:44:26 | 1 | 100 kr |
17/10 15:09:01 | 2 | 200 kr |
18/10 21:22:23 | 3 | 300 kr |
20/10 09:22:04 | 2 | 300 kr |
20/10 09:22:04 | 3 | 300 kr (Budbetjänt) |
20/10 09:22:14 | 2 | 350 kr |
20/10 15:25:13 | 4 | 500 kr |
20/10 18:26:10 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.